Müşteri Hizmetleri
0332 322 60 17

Şadırvan

Şadırvan etrafındaki çok sayıda musluktan abdest almak için cami avlusunda yapılan mermer çeşme. Genelinde mermerden olan duvarları dörtgen, altıgen, sekizgen veya çokgen şeklinde yapılır. Cami avlularında, medreselerde yapılan, devamlı suyu akan şadırvanların üstü çadır şeklinde bir kubbeyle örtülür. Bu kubbe abdest alanları yağmur ve güneşten korumak için dışarı doğru taşar. Suyun toplandığı hazne kısmı suyun kirlenmemesi için süslü mermer taşlarla korunur. Muslukların karşılarına rahatça abdest almak için sabit mermer oturaklar yapılır, suyun sıçramaması için de havuz etrafında derince atık su gideri açılır.

 

Şadırvanların Türk-İslam mimarisinde önemli bir yeri vardır. Ait oldukları cami mimarisi üslubunda yapılan şadırvanların Anadolu'da birbirinden güzel örnekleri vardır. Sivas Gök Medresedeki Şardırvan(1270), Fatih Camii avlusundaki şadırvan(1470), Edirne Selimiye Camii avlusundaki şadırvan, Bursa Ulu Camii içindeki şadırvan, Konya Mevlana Dergahı avlusundaki şadırvan sanat değeri ve tarihi kıymeti çok olanların en önemlileridir.

k

islami sohbetler dini sohbetler dini sohbet islami sohbet islami sohbet islami sohbet islami radyo oyun forumu defacer hacker blog defacer instagram takipci satın al