Müşteri Hizmetleri
0332 322 60 17

Mahfel

Camilerde etrafı mermer şebeke (kafeslerle) çevrilmiş yahut yerden yüksek yapılmış olan yerin adına Mahfel denir. Camilerde aynı zamanda binanın yüksekliğine göre ikinci bir mekan temin etmek ve duvar boşluklarına bir hareket vermek üzere, muhtelif cephelerine sütunlar üzerinde mermer mahfeller yapılmıştır. Padişahlar için yapılmış olanlarına "Mahfel-i Hümayun" veya "Hünkar Mahfeli", müezzinler için yapılmış olanlarına da "müezzin mahfeli" denmiştir. Hünkar mahfeli veya mahfel-i hümayun: Padişahlar tarafından yaptırılmış ve Selatin adı verilmiş olan camilerde, padişahların namaz kılmaları için ayrılan yerin adıdır.

 

Caminin yüksek yerine yapılır ve etrafı da mermer şebeke (kafesle) kapatılır. İlk camilerde hükümdarlar için böyle bölümler görülmemektedir. Osmanlılar devrinde en kıymetli ve en güzel hünkar mahfelleri yapılmıştır. Sultanahmed hünkar mahfelinde oyma ve kabartma şebekeli mermer korkuluklu ve mihrabında renkli mermerlerle sedefli kapılarla pek sanatkârhane yapılmıştır.

k

islami sohbetler dini sohbetler dini sohbet islami sohbet islami sohbet islami sohbet islami radyo oyun forumu defacer hacker blog defacer instagram takipci satın al